Aman Dikkat! Kavurucu Sıcaklardan Korunmak İçin Yapabileceğiniz 8 Şey

2022 yazı özellikle Avrupa kıtası için oldukça zorlu geçti. Zira İngiltere’de başlayan sıcak hava dalgaları hala bu kıtayı terk etmiş değil. Sıcak hava dalgası yüzünden hayatını kaybeden insanların haberleri gelmeye devam ediyor. Haliyle pek çok kişi, bu tehlikeli sıcaklıklardan nasıl korunacağını merak ediyor. Ülkemizde de hava sıcaklıkları giderek yükselirken sizler için sıcak hava dalgalarından korunmanın yollarını araştırdık. Yüksek sıcaklıkları asla hafife almamalısınız! İşte sıcak havalardan korunmak için alabileceğiniz çeşitli önlemler…

Perdelerinizi kapalı tutun

sıcak

Güneş ışığını dışarıda tutmak için perdelerinizi kapalı tutun. Bu sayede evinizin daha uzun süre serin kalmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle klima kullanılan evlerde perdeleri kapalı tutmak, elektrik faturasından da tasarruf etmenizi sağlar.

Ev yapımı bir klima sistemi hazırlayın

sıcak

Aşırı sıcaklıklarda vantilatörler de etkisini yitirmeye başlar. Vantilatörün etkisini arttırmak için önüne buz dolu bir kase yerleştirebilirsiniz. Kısa süre içerisinde faydasını görecek, derin bir nefes alacaksınız!

Alışverişlerinizi günün erken saatlerinde yapın

sıcak

Birçok insan arabayla ya da otobüsle seyahat ettiği için günün en sıcak saatlerinde dışarı çıkmayı sorun etmez. Halbuki bu da sağlığımızı tehlikeye atıyor! Sıcak hava dalgalarından korunmak istiyorsanız alışveriş gibi işlerinizi günün erken saatlerinde halletmeye özen göstermelisiniz.

Kahve ve çaydan kaçının, yerine bol bol su tüketin

sıcak

Asitli içecekler, kafeinli içecekler ya da enerji içecekleri sanılanın aksine serinlememize yardımcı olmaz. Hatta daha fazla su kaybetmemize neden olarak dehidrasyona davetiye çıkarır. Susamasanız bile bir bardak soğuk su içmekten çekinmeyin. Sıcak havadan dolayı kaybettiğiniz suyu telafi etmezseniz baş ağrısı, halsizlik gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Günün en sıcak saatlerinde egzersiz yapmayın

sıcak

İster koşmayı ister yoga yapmayı seviyor olun, bu aktiviteleri sabahın erken saatlerinde yapmalısınız. Güneş battıktan sonra yapmak da bir diğer seçenek. Zira sıcak saatlerde egzersiz yapmak, vücudunuz üzerindeki stresi artırarak vücut sıcaklığını yükseltir. Halsizlik, kramp ve sıcak çarpması gibi problemlere de davetiye çıkarır.

Kendinizi güneşten koruyun

Birkaç minik şey almak için en yakındaki markete gidiyor olsanız bile güneş kremi sürmeyi ihmal etmemelisiniz. Buna ek olarak sizi güneşten koruyacak bir şapka takmayı da deneyebilirsiniz. Benzer bir şekilde şemsiye de iyi bir çözüm olabilir.

Besin değeri yüksek yiyecekler tüketin

Birçok insan havaların ısınmasıyla birlikte iştahını kaybeder. Uzmanlar günde 1-2 büyük öğün yemektense birkaç küçük öğün yememizi öneriyorlar. Ek olarak su ve besin içeriği zengin olan gıdaları tercih etmemiz gerektiğinin de altını çiziyorlar. Şekerli ve paketli gıdaları bir kenara bırakıp meyve ve sebzelere yer açmanın tam vakti!

Sıcaktan korunacak şekilde giyinin

Koyu renkli giysiler, özellikle de siyah giysiler, güneşten gelen ısıyı hapsederler. Sıcak hava dalgalarından korunmak için ışığı yansıtan, hafif, açık renkli giysiler giyilmesi tavsiye edilir. Ek olarak vücudunuzu sarmayan nispeten bol giysiler tercih etmenizde de fayda var.

İlginizi çekebilir:

Uykusuzluğa Son! Sıcak Havalarda Rahat Uyumanıza Yardımcı Olacak 9 Yöntem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu