Altın Süt Nedir, Faydaları Nelerdir ve Nasıl Yapılır?

Zerdeçallı süt olarak da bilinen altın süt, Batı kültüründe popülerlik kazanan bir Hint içeceğidir. Parlak sarı renginde olan bu geleneksel içecek, inek/bitki bazlı sütlerin zerdeçal, tarçın ve zencefil gibi baharatlarla birleştirilmesiyle hazırlanır. Bağışıklık sistemini desteklemekten beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye kadar altın sütün birçok sağlık yararı vardır. İşte altın süt tarifi ve faydaları hakkında bilmeniz gerekenler.

1. Antioksidan bakımından zengindir

altın süt

Altın sütün ana malzemesi sarı baharatlardan biri olan zerdeçaldır. Zerdeçalın aktif bileşeni olan kurkumin, güçlü antioksidan özelliklerinden dolayı yüzyıllardır Ayurveda tıbbında kullanılmaktadır. Antioksidanlar en temel tanımıyla, hücre hasarıyla savaşan ve vücudumuzu oksidatif stresten koruyan bir bileşiktir. Bu bileşikler, hücrelerin işleyişi için gereklidir. Bu nedenle düzenli olarak antioksidan açısından zengin gıdalarla beslenmek, enfeksiyon ve diğer hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu durum birçok bilimsel araştırmayla da kanıtlanmıştır. Altın süt; zencefil, zerdeçal ve tarçın gibi baharatlarla yapıldığı için antioksidan açısından zengindir. 

2. Enflamasyonu ve eklem ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir

altın süt

Altın süt tarifi içindeki maddeler, güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Kronik enflamasyonun kanser, metabolik sendrom, Alzheimer ve kalp rahatsızlığı gibi hastalıklarda önemli bir rol oynadığı düşülüyor. Bu nedenle anti-inflamatuar bileşikler açısından zengin gıdalar, hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir. Araştırmalar, zerdeçaldaki aktif bileşen olan kurkuminin güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. Bu anti-inflamatuar etkiler eklem ağrılarını azaltabilir. 

3. Hafızayı ve beyin fonksiyonlarını iyileştirebilir

altın süt

Altın süt tüm bu faydalarının yanı sıra beyin fonksiyonlarına da iyi gelebilir. Çalışmalar, kurkuminin beyin kaynaklı nörotrofik faktör düzeylerini artırabileceğini gösteriyor. Nörotrofik faktör, beynin yeni bağlantılar kurmasına yardımcı olan ve beyin hücrelerinin büyümesini destekleyen bir bileşiktir. Bu bileşiklerin düşük olması Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere bazı beyin hastalıklarıyla bağlantılı olabilir. Öte yandan tarçının, Parkinson hastalığının semptomlarını azalttığı biliniyor. Bununla birlikte bazı hayvan çalışmaları zencefilin, yaşa bağlı beyin fonksiyonlarındaki kayba karşı koruduğunu gösteriyor.

4. Ruh halini iyileştirebilir

altın süt

Zerdaçalın aktif bileşenlerinden biri olan kurkuminin ruh halini iyileştirebileceği ve depresyon semptomlarını azaltabileceği biliniyor. Araştırmalar bu bileşenin nörotrofik faktör düzeylerini artırdığını gösteriyor. Bu da altın sütün depresyon semptomlarını azaltma potansiyeline sahip olduğu anlamına geliyor. Ancak bu alanda çok az çalışma vardır. Kurkumin ve depresyon arasındaki bağlantının tam anlamıyla anlaşılabilmesi için daha fazla bilimsel araştırma yapılması gerekir. 

5. Kalp hastalıklarından koruyabilir

altın süt

Kalp hastalıkları dünya genelinde ölümlerin birincil sebebidir. Altın sütün temel malzemeleri olan zencefil, zerdeçal ve tarçının kalp hastalıkları riskini düşürdüğü bilinmektedir. Örneğin bir araştırmada günde 120 mg tarçın tüketmenin kötü kolesterol seviyesini düşürdüğü ve iyi kolesterol seviyesini yükselttiği sonucuna ulaşılmıştır. Başka bir çalışmada 12 hafta boyunca tip 2 diyabeti olan katılımcılara günde iki gram zencefil tozu verildi. Süre sonunda katılımcıların kalp hastalıkları riskinin %23-28 daha düşük olduğu tespit edildi.

6. Kan şekerini düşürebilir

tarçın

Altın sütün içindeki maddeler, özellikle zencefil ve tarçın, kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir. Örneğin günde 1-6 gram tarçın tüketmek, açlık kan şekerini %29 oranında düşürebilir. Ayrıca tarçın, insülin direncini azaltmasıyla da biliniyor. Altın süt tariflerinin çoğu bal veya akçaağaç şurubuyla tatlandırılıyor. Bu nedenle eğer kan şekerini dengelemek için bu içeceği tüketmek isterseniz, tariften bal ve şurupları çıkarmanız daha iyi olabilir.

7. Antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir

zencefil zerdeçal

Hindistan’daki insanlar altın sütü genellikle soğuk algınlığına karşı evde tedavi yöntemi olarak kullanırlar. Bir anlamda altın süt, bağışıklık artırıcı özellikleriyle tanınır. Bazı bilimsel çalışmalar kurkuminin enfeksiyonları önlemeye ve bunlarla savaşmaya yardımcı olabilecek antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Öte yandan zencefil özü, solunum yolu enfeksiyonlarının yaygın bir nedeni olan sinsityal virüsü (HRSV) ile savaşabilir. Altın sütü tarifi içinde aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirebilecek antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip bileşenler vardır. 

8. Sindirimi iyileştirebilir

altın süt

Dispepsi olarak bilinen kronik hazımsızlık, midenin üst kısmında ağrı ve rahatsızlık hissi ile karakterize edilir. Midenin geç boşalması, hazımsızlığın en temel nedenlerinden biridir. Altın sütün içinde bulunan bileşenler, özellikle zencefil, hazımsızlıktan muzdarip olan kişilerde mide boşalmasını hızlandırarak hazımsızlığın giderilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca bilimsel çalışmalar zerdeçalın da hazımsızlık semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Altın süt faydaları ve bileşenlerin yararlarını öğrendik. Şimdi sıra geldi lezzetli mi lezzetli altın sütün tarifine👇

Altın süt nasıl yapılır?

altın süt

Altın süt tarifi oldukça kolaydır. Malzemeler şöyle:

  • Yarım su bardağı (125 ml) seçtiğiniz bir süt (inek ya da bitkisel)
  • 1 çay kaşığı zerdeçal
  • 1 parça rendelenmiş taze zencefil ya da yarım çay kaşığı zencefil tozu
  • Yarım çay kaşığı tarçın tozu
  • 1 tutam öğütülmüş karabiber
  • 1 tatlı kaşığı bal ya da akçaağaç şurubu (isteğe bağlı)

Yapılışı:

Altın süt yapmak için tüm malzemeleri bir cezve ya da küçük bir tencereye aktarın. Ardından malzemeleri karıştırarak kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kısın ve kıvam alana kadar pişirmeye devam edin. Son olarak içeceğinizi ince bir süzgeçten geçirerek altın sütü fincana aktarın dilerseniz üzerine tarçın serperek servis edin. Afiyet olsun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu