Alman parlamentosu İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onayladı – Son Dakika Dünya Haberleri

Meclisteki oylamada Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller, Hür Demokrat Parti (FDP), Hristiyan Birlik Partileri (CDU-CSU) ile Almanya için Alternatif Partisi (AfD), İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine tam destek verirken Sol Parti (Die Linke) protokolün onaylanmasına ilişkin yasaya karşı çıktı.

“FİNLANDİYA VE İSVEÇ DESTEĞİ HAK EDİYOR”

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Finlandiya ve İsveç’in attığı adımın önemli ve doğru olduğunu, desteği de hak ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

Alman parlamentosu İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğini onayladı.Alman parlamentosu İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onayladı.

“NATO’nun kuzey ve doğu kanadı belirleyici güç kazanmaktadır. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya kabulüyle özgürlük ve demokrasiyi güçlendiriyoruz. Katılım sadece ittifakı artırmakla kalmıyor, aynı zamanda Avrupa ve transatlantikte dayanışma ve birliği de artırıyor. Böylece bu birliği bozmak isteyenleri caydırıyor.”

Almanya Dışişleri Bakanlığı nezdinde Devlet Bakanı Tobias Lindner ise “Finlandiya ve İsveç’in Kuzey Atlantik Savunma İttifakı’na planlanan katılımı, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaşın bir sonucu olarak Avrupa’da ve dünyada yaşadığımız şoklar göz önüne alındığında, bizim ve ortaklarımız için olağanüstü önem taşımaktadır. Bugün NATO’nun demokratik değerlerini güçlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

BEYAZ SARAY’DA NATO ÜYELİĞİ BULUŞMASI


…’yi sosyal medyadan takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu