Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü: Enflasyon oranları yüksek kalmaya devam edecek – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) , şirketlerin fiyat beklentilerine yönelik Almanya İş Anketi sonuçlarını yayımladı.

Buna göre, aralıkta Almanya’daki şirketlerin yüzde 40,3’ü gelecek 3 ayda fiyatlarını büyük ölçüde artırmak istediğini belirtti. Kasım ayında bu oran yüzde 46,2 olarak kayıtlara geçmişti.

Söz konusu oran imalat sektöründe kasımdaki 53,3 puandan aralıkta 42 puana geriledi. Hizmet sektöründe ise 41,4 puandan 38,1 puana indi.

En büyük fiyat artışlarını gıda perakendecilerinin planlaması dikkati çekti.

Ifo Araştırma ve Ekonomik Tahmin Müdürü Timo Wollmershauser, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Bu, üretici ve tüketici fiyatlarındaki artışların önümüzdeki aylarda kademeli olarak yavaşlayacağı anlamına geliyor. Bununla birlikte enflasyon oranları yüksek kalmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Almanya’da Kasım 2022’de yüzde 10 olan yıllık enflasyon, ısıtma faturalarının devlet tarafından ödenmesinin etkisiyle Aralık 2022’de yüzde 8,6’ya gerilemişti. 2022’de ortalama enflasyon, yüzde 7,9’a çıkarak 1951’den bu yana en yüksek seviyesini görmüştü.


…’yi sosyal medyadan takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu