Akne Ve Gıda Arasındaki İlişki Hakkında Kulaktan Kulağa Dolaşan 5 Yanlış Bilgi

Akne çoğu insanı hayatının bir noktasında etkileyen oldukça yaygın inflamatuar bir cilt rahatsızlığıdır. Ağrılı sivilceleriniz çıktığında bunu önlemek için neler yapacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Genetik, hormonlar, çevresel faktörler, kozmetik ürünler, ilaçlar, beslenme düzeniniz ve bazı ilaçların düzenli kullanımı akne oluşumuna neden olabilir. Bununla birlikte hızlı bir internet araması bilimsel desteği olmayan birçok tedavi yöntemi ortaya çıkarabilir. Ancak ağrılı sivilcelerin tedavisinde mutlaka bir uzmandan yardım almak önemlidir. Bu listemizde akne oluşumuyla ilgili kulaktan kulağa dolaşan yanlış bilgileri sizinle paylaşacağız. Gelin sivilcelerle ilgili efsaneler nelermiş birlikte bakalım.

1. Sadece gençlerde sivilce çıkar

Yetişkin bir bireyseniz ve sivilceleriniz çıkıyorsa yalnız değilsiniz! Bazı hormonlar sebumda artışa ve cilt hücrelerinde büyümelere neden olur. Bu iki faktör birleştiğinde ise cildinizde sivilce çıkar. Ergenlik döneminde sivilcelerin daha fazla çıktığı doğrudur. Ve bu durum yetişkinlik dönemine kadar devam eder. Ancak bazı kişilerde sivilceler daha geç yaşlarda ortaya çıkabilir. Araştırmalar 20-29 yaş arası kişilerin %50’sinin, 30-39 yaş arası kişilerin %35’inin, 40-49 yaş arası kişilerin ise %26’sının akne sorunu yaşadığını gösteriyor. Yetişkinlerde sivilce çıkmasının çok farklı nedenleri olabilir. Hormonlar, endokrin bozukluklar, genetik, stres, kozmetik ürünler, tütün kullanımı ve beslenme düzeni bunlardan sadece bazılarıdır. Bu nedenle sizin için en iyi tedavi yöntemini belirlemek için bir sağlık uzmanıyla birlikte hareket etmek en doğrusudur.

2. Çikolata cilt için kötüdür

Şimdi rahat bir nefes alın. Çünkü sivilcelerden kurtulmak için çikolatadan vazgeçmeniz gerekmiyor. Çikolatanın akneye neden olup olmadığı ya da akneyi kötüleştirdiği üzerine yapılan bilimsel çalışmaların hepsi birbiriyle çelişkilidir. Genel olarak araştırmalar çikolatanın kendisinin sivilceye neden olduğu hipotezini desteklemiyor. Ancak çikolata yedikten sonra sivilcelerinizde bir artış olduğunu düşünüyorsanız, sütlü çikolata yerine daha az şeker içeren bitter çikolata yemeyi düşünebilirsiniz. 

3. Süt ürünleri akneye sebep olur

akne

Süt ürünleri tüketmenin akneye neden olup olmadığı konusunda uzun bir süredir tartışmalar var. Ve hala yeni araştırmalar yapılmaya devam ediyor. Ancak bu çalışmalar da tıpkı çikolata üzerine yapılan araştırmalar gibi tutarsız sonuçlar veriyor. Örneğin birçok araştırmanın incelendiği gözlemsel bir çalışmada günde bir bardak süt içmenin akneye neden olduğu ancak 2-6 bardak içmenin akneye sebep olmadığı bulundu. Ne kadar çelişkili bir durum değil mi? 

Belki de az süt içen kişilerin aynı zamanda başka bir şey daha tükettiği için sivilceleri çıkmıştı. Bu nedenle konuyla ilgili yapılan bilimsel çalışmalar süt ürünlerinin akneye sebep olduğunu kesin bir şekilde desteklemiyor. Bu konuda bir yargıya varmak istiyorsanız kendinizi gözlemlemeniz yeterli. Eğer süt ürünleri tükettikten sonra sivilcenizin çıktığını düşünüyorsanız bir süre diyet listenizden süt ürünlerini çıkararak cildinizi gözlemleyebilir ve beslenme alışkanlığınızı buna göre tekrar düzenleyebilirsiniz. 

4. Yağlı yiyecekler yemek sivilceye neden olabilir

akne

Sivilce, yağ bezlerinde aşırı yağ birikmesinin bir sonucuysa, yağlı yiyecekler yemek sivilceyi artırmalıdır, değil mi? İşte durum o kadar basit değil. Yine de bu efsane anlatılmaya devam ediyor. Yiyeceklerin kendisi çok nadir sivilceye neden olur. Ancak bazı gıdalar kan şekeri sorunları, iltihaplanma ve bağırsak dengesizliklerine neden olabilir. Bu da altta yatan dinamikleri güçlendirerek sivilcelere yol açabilir.

Her gün kızarmış ve yağlı yiyecekler tüketmek inflamasyona neden olabilir. Ancak ara sıra hamburger ya da patates kızartması yemek sivilceye neden olmaz. Eğer beslenme düzeniniz sadece kızarmış yiyeceklerden oluşuyorsa diyet listenizi gözden geçirmenin zamanı gelmiş olabilir. Zeytinyağı, omega-3 yağ asitleri gibi daha sağlıklı yağlar tüketmek inflamasyonu azaltır. Bu da potansiyel olarak akneyi azaltmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir. En sevdiğiniz yiyecekleri tamamen hayatınızdan çıkarmaktansa, diyetinize besleyici gıdaları eklemeniz muhtemelen sizin için daha iyi olacaktır. 

5. Temiz bir cilt için glüten tüketilmemelidir

akne

Glüten ve akne arasında bir bağlantı olduğunu gösteren hiçbir çalışma bulunmuyor. Aynı zamanda glüten tamamen bırakıldığında aknenin temizleneceğini gösteren bir araştırma da yok. Glütensiz bir diyet yapmak zor olabilir. Hatta sizi gereksiz yere strese sokabilir. Sonuç olarak stres, akne semptomlarını daha da kötüleştirebilir. Uzmanlara göre uzun vadeli ve stratejik olmayan diyet kısıtlamaları, stres seviyesini artırarak akneyi daha da kötüleştirebilir. Ayrıca çölyak hastalığı gibi bir rahatsızlığınız yoksa glütenden kaçınmak besin eksikliğine ve yeme bozukluklarına neden olabilir. Eğer temiz bir cilt istiyorsanız tüm besin gruplarını içeren dengeli bir beslenme düzeni oluşturmaya odaklanın ve mutlaka bir uzmandan yardım alın. 

İlginizi çekebilir:

Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmak İsteyenlere: 20’lerden 50’lere Her Yaşa Uygun Doğru Cilt Bakımı Önerileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu