Akıllı Telefon Kullanımının Tehlikeli Yan Etkisi Smartphone Pinky Nedir?

Günümüzde akıllı telefonların yaşamlarımızın ayrılmaz bir parçası olduğuna şüphe yok. Cep telefonunu “elinden düşürmeyenlerin” sayısı azımsanmayacak düzeyde. Bununla birlikte akıllı telefonlar teknolojinin insan yaşamını en çok kolaylaştıran ürünleri arasında yer alıyor. Fakat günlük yaşamlarımızda büyük bir yer kaplayan akıllı telefonlar, göründüğü kadar masum değil. Çünkü bazı durumlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. İşte smartphone pinky, akıllı telefonlarının sebep olabileceği sağlık sorunlarından biri. Akıllı telefon serçe parmağı veya akıllı telefon parmağı olarak da anılan smartphone pinky, cep telefonu kullanımına bağlı olarak serçe parmakta meydana gelen bir ortopedik bozukluk. Gelin, akıllı telefon kullanımının tehlikeli yan etkilerinden biri olarak ifade edilen smartphone pinky nedir birlikte bakalım.

Akıllı telefonlar günümüzde insan yaşamının ayrılmaz bir parçası

Son yıllarda akıllı telefonlar, hem sosyal yaşamın hem de iş yaşamının en dikkat çekici unsurlarından bir olarak karşımıza çıkıyor. Bazı verilere göre dünya genelindeki milyonlarca insan gününü en az beş saatini cep telefonu kullanarak geçiriyor. Elbette bu teknoloji ürünlerinin yaşamımızı önemli ölçüde kolaylaştırdığı sugötürmez bir gerçek. Ne var ki akıllı telefonlar, bazı fiziksel sağlık sorunlarına da neden olabiliyor. Özellikle de el ve bileklerde. İşte smartphone pinky de bunlardan biri.

Smartphone pinky nedir?

Yukarıda da değindiğimiz gibi smartphone pinky, akıllı telefon kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan bir fiziksel rahatsızlık. Serçe parmakta görülen çöküklük, şekil bozukluğu, ağrı ve şişlik gibi semptomlarla karakterize ediliyor.

Smartphone pinky, akıllı telefon kullanımı sırasında serçe parmağın üzerine binen ağırlık sebebiyle ortaya çıkıyor

Belki dikkat etmişsinizdir, pek çoğumuz akıllı telefonlarımızı tek elimizle ve belirli bir şekilde tutarak kullanıyoruz

smartphone pinky

Bu kullanım biçiminde başparmağımız ekrana dokunma, serçe parmağımız ise telefonu destekleme görevi üstleniyor

Böylece cep telefonları uzun süre boyunca serçe parmak üzerinde bir baskı ve ağırlık oluşturuyor. Uzun süreli kullanımlarda telefonun alt kenarı serçe parmağımızın aynı noktasına sürekli bir basınç uyguluyor. Bu ise o bölgedeki deri ve deri altındaki yumuşak dokularda bir çöküklüğe neden oluyor. Böylece başta serçe parmaktaki şekil bozukluğu olmak üzere çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkıyor.

Bazı uzmanlara göre cep telefonlarını serçe parmak ile desteklemek parmaktaki sinirlerin sıkışmasına da neden olabilir

smartphone pinky

Yani serçe parmakta görülen ağrı, uyuşma veya karıncalanma da fenomenle birlikte görülen sağlık sorunları arasında yer alıyor.

Smartphone pinky adlı fenomen büyük ve ağır cep telefonları kullanan kişilerde daha sık görülüyor

smartphone pinky

Uzmanlar telefonları tek elle tutma alışkanlığının kas ağrılarına ve başparmak ile serçe parmakta çeşitli hasarlara neden olabileceğini dile getiriyor

smartphone pinky

Smartphone pinky, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir ancak pek çok uzman kalıcı bir rahatsızlık olmadığını düşünüyor

smartphone pinky

Akıllı telefon kullanımıyla ortaya çıkan bu ilginç fenomen günümüzde çok sayıda insanı etkiliyor. Ancak uzmanlar, hastalığın kalıcı bir hasara neden olmayacağı görüşünde birleşiyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu