Açlık sınırı asgari ücrete fark attı

Erzurum Güncel- Birleşik Metal İş Sendikası Araştırma Merkezi Ağustos 2022 raporunu yayımladı. Buna göre dört kişilik bir ailenin ‘sağlıklı ve dengeli beslenmesi için’ aylık yapması gereken harcama tutarı, yani açlık sınırı 7 bin 2 lira olarak belirlendi. 4 kişilik ailenin tüketim harcamaları esas alındığında hesaplanan yoksulluk sınırı ise 24 bin 221 lira çıktı.

Buna göre asgari ücretle geçinen milyonlarca aile açlık sınırın altında kaldı.

BİSAM’ın Ağustos 2022 araştırma raporundan dikkat çeken bölümler şöyle:

“Sağlıklı beslenmek için her aile ferdinin alması gereken kalori miktarı farklılık göstermektedir. Yetişkin bir erkeğin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için tüketmesi gereken gıdaların aylık karşılığı 1.918 liradır. Bu değer yetişkin bir kadın için 1.803, 15-18 yaş bir genç için 1.983, 4-6 yaş arası bir çocuk için 1.298 liradır. Sağlıklı bir biçimde beslenmenin toplam aile bütçesine maliyeti ise 7 bin 2 lira olarak tespit edilmiştir.

Bu tutar söz konusu ailenin sadece gıda için yapması gereken zorunlu harcama tutardır. Eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler ile bir ailenin yapması gereken harcama tutarı 24 bin 221 liraya ulaşmaktadır.

Kaynak: GazeteGüncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu