ABD’nin Ohio eyaletinde öğretmenler artık 24 saatlik bir eğitimin ardından silah taşıyacak

ABD'nin Ohio eyaletinde öğretmenler artık 24 saatlik bir eğitimin ardından silah taşıyacak

ABD’nin Ohio eyaletinde, milletvekilleri bu hafta eyaletteki öğretmenlerin okulda silah taşımasını kolaylaştırdı. Gerekli eğitim saati 700’den sadece 24’e düşürüldü. Karar, geçen ay Uvalde’de 18 yaşındaki bir silahlı kişinin 19’u Robb İlkokulu’ndaki öğrenci olmak üzere 21 kişiyi öldürdüğü silahlı saldırının ardından geldi. Bununla birlikte, silahların yasaklanması yönündeki prostestoların sürdüğü ülkede, öğretmenlerin silahlandırılması tartışmalara neden oldu.

ABD’nin Ohio eyaletindeki eğitimcilerin, 700 saatlik huzur görevlisi eğitimi almaları ve okul yönetim kurullarından izin almaları halinde okulda silah taşımalarına hali hazırda izin veriliyordu. 
Ancak, yüzlerce saatlik önceden gerekli eğitimi silen bir yasa tasarısını imzalayan Ohio Valisi Mark DeWine, bu tür katı gerekliliklerin eğitimcileri büyük ölçüde savunulamaz hale getirdiğini söyledi.
Bununla birlikte yeni yasa, silah taşımak isteyen öğretmenler için yalnızca 24 saatlik bir eğitim şartı getiriyor. Ancak, okul kurullarının nihai onayı vermesi gerekecek. 
DeWine,  yasa tasarısının  Ohio yasama meclisinden geçtiğini söyledi. Uvalde’deki  saldırının “yasayı yürürlüğe koyma aciliyetini artırdığını” açıkladı.
Teksas’ın Uvalde kentinde bulunan ve 600’e yakın öğrencisi bulunan Robb İlkokulu’na 26 Mayıs’ta bir silahlı saldırı gerçekleşmiş, 19’u öğrenci olman zere 21 kişi öldürülmüştü. Katilin 18 yaşındaki Salvador Ramos olduğu açıklanmıştı.
Diğer taraftan, söz konusu tasarı,  eğitimcileri silahlandırmanın riskli ve tehlikeli olduğunu savunan öğretmen sendikalarının ve kanun uygulayıcıların tepkisini çekti.
Ohio Öğretmenler Federasyonu ve Ohio Eğitim Derneği, DeWine’ı yasa tasarısını veto etmeye çağırdı.
Ohio  Polis Teşkilatı’nın hükümet işleri direktörü Mike Weinman ise yasa tasarısının  krizler sırasında kafa karıştırıcı komuta zincirlerine yol açacağını söyledi.
Weinman, okul günü boyunca silahlı olmayı seçen öğretmenlerin acil durumlarda hemen ilk müdahaleyi yapmaları gerekeceğini belirterek, “Öğretmenlerin, öğrencilerini terk etmesi ve bir an önce binada olabilecek her türlü tehdide yanıt vermesi istenecek. Bu durum krizler esnasında doğru olmayan ani kararlarla sonuçlanacak” diye konuştu.

Ancak DeWine, okul kurullarının hala okul binalarından ateşli silahları yasaklama yetkisine sahip olduğunu vurgulayarak, “Bu, herhangi bir okulun öğretmenleri veya personeli silahlandırmasını gerektirmez. Her okul kendi kararını verecektir” dedi.

Öte yandan, 2018 yılında Insider’dan Hilary Brueck tarafından yapılan bir araştırma, öğretmenleri silahlandırmanın okul saldırılarını engellemediğini gösterdiğini buldu. Çalışma, sınıfta artan silahların daha fazla yaralanma ve ölüme yol açmasının muhtemel olduğunu buldu.
Son olarak, ABD’de okulda  silah bulundurma politikaları eyaletlere göre büyük farklılıklar gösteriyor. Ulusal Eyalet Yasama Meclisleri’ne göre, Alabama, Oregon ve Utah’da silah taşıma iznine sahip herkesin silahını bir K-12 okulunda taşıyabiliyor. En az 18 eyalette ise  okul yetkilileri belirli durumlarda göre herkese silah izni veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu