ABD’de Kovid-19 Ölümlerinin Artışından Trump Sorumlu Tutuldu!

Aralarında ABD’nin önde gelen doktor ve araştırmacıların olduğu bilim insanları, tıp dergisi ‘The Lancet’te yayımladıkları raporda, ülkede Kovid-19 ölüm oranının G-7 ülkeleri İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada’nın ortalamasının üzerinde olduğunu açıkladı.  

Raporda, ölüm oranının ABD ile benzer gelişmişlik düzeyine sahip bu ülkelerle eşit olması halinde 2020’de Kovid-19’a bağlı can kayıplarının yüzde 40 daha az olacağının önemini vurguladı. 

Söz konusu tablonun ortaya çıkmasında Trump liderliğindeki hükümetin siyasi tercihlerinin ve ihmallerinin belirleyici olduğunu savunan bilim insanları, ‘Vakaların ve ölümlerin çoğu önlenebilirdi. Başkan Trump, ABD nüfusunu salgınla mücadele için yüreklendirmek yerine (kişisel olarak kabul etmesine rağmen) kamuoyunun önünde tehdidi azımsamayı tercih etti, tedbirlere karşı tutum takındı ve uluslararası iş birliğinden kaçındı.’ ifadelerini kullandı. 

Neoliberal Politikaların Mirası 

Diğer yandan bilim insanları son 4 yıldaki hatalar sebebiyle Trump yönetimini suçlarken, ABD sağlık sisteminin yapısal sorunlarının hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi yönetimler tarafından son 30 yılda benimsenen neoliberal ekonomi ve sağlık politikalarının sonucu olduğunu belirtti.  

Abd’de yaşam standartlarının oranı azalırken diğer ülkelerde artması belirtilen raporda, sağlık sektöründeki düzenlemelerin ortadan kaldırılmasının sigorta masraflarını artırdığı ve sigortasızlığı yaygınlaştırdığı, ayrıca ekonomik eşitsizliğin ve ırk ayrımcılığının etkilerinin sağlık alanında daha fazla hissedildiği açıklandı.  

Irkçı Hisleri ve Düşmanlığı Körükledi 

Trump döneminde, ABD’de herhangi bir sağlık sigortası ve geçerli sağlık korumasından yoksun 28 milyon insana 2,3 milyon kişinin daha eklendiğine dikkat çekilen raporda, bunun 726 bininin çocuk olduğu bilgisine yer verildi.  

Kovid-19 salgını döneminde beyaz Amerikalılar ile Afro-Amerikalılar arasındaki ölüm oranı farkının yüzde 50 arttığı, Latin Amerikalıların ortalama yaşam beklentisinin 3,5 yıl azaldığı kaydedilen raporda, ‘Trump, düşük ve orta gelirli beyazların yaşam beklentilerinin düşmesi nedeniyle duydukları öfke ve memnuniyetsizliği istismar ederek ırkçı hisleri ve yabancı düşmanlığını körükledi. Böylece bu kitle onun zenginlerin ve şirketlerin çıkarlarına himzet eden ve halk sağlığını tehdit eden politikalarına destek verdi. Şirketlere ve yüksek gelirli bireylere getirdiği trilyon dolarlık vergi kesintilerinin yarattığı bütçe açığını, gıda yardımları ve sağlık bakımında yaptığı kısıntıları meşrulaştırmak için kullandı.’ değerlendirmesine yer verildi. 

Dünyada en fazla Kovid-19 vakasının ve virüse bağlı en fazla ölümün görüldüğü ülke olan ABD’de bugüne dek 27 milyon 897 bin 214 vaka tespit edilirken virüs nedeniyle 483 bin 200 kişi hayatını kaybetti.  

İLİşKİLİ HABERLER Pangolinlerde İnsana Bulaşabilen Koronavirüs Tespit Edildi

Pangolinlerde İnsana Bulaşabilen Koronavirüs Tespit Edildi

98 Yaşında Koronavirüsü Yendi

98 Yaşında Koronavirüsü Yendi

Koronavirüsü Geçirdikten Sonra Sağlık Kontrolleri Önemli

Koronavirüsü Geçirdikten Sonra Sağlık Kontrolleri Önemli

127 Yaşındaki Türkan Nine'ye Koronavirüs Aşısı Yapıldı

127 Yaşındaki Türkan Nine’ye Koronavirüs Aşısı Yapıldı

İLİşKİLİ GALERİLER Mutasyonlu Koronavirüs ile Alakalı Korkutan Uyarı

Mutasyonlu Koronavirüs ile Alakalı Korkutan Uyarı

Mutasyona Uğrayan Koronanın En Sinsi Belirtisi Açıklandı

Mutasyona Uğrayan Koronanın En Sinsi Belirtisi Açıklandı

Koronayı Bilmişti, Şimdi Sıra İki Büyük Felakette!

Koronayı Bilmişti, Şimdi Sıra İki Büyük Felakette!

Bu Araştırma Korona Salgınında Çığır Açacak!

Bu Araştırma Korona Salgınında Çığır Açacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu