68 Yıl Boyunca Hıçkıran Adam: Charles Osborne

Tarih, birbirinden ilginç olaylarla dolu. Ancak Charles Osborne isimli adam ve yaşadıkları, onlarca ilginç olay ve insan arasında bile oldukça dikkat çekici. Çünkü Charles Osborne yaşamının büyük bir kısmını hıçkırarak geçirdi! Evet, milyonlarca insanın hemen her gün karşılaştığı istem dışı diyafram kasılmaları, Osborne’un peşini yaşamı boyunca bırakmadı ve talihsiz adamın hayatını büyük ölçüde zorlaştırdı. Uzun ve masraflı tedaviler, alternatif tedaviler için yapılan seyahatler, ilaçlar, doktorlar… Hiçbiri, Osborne’un bu sıra dışı durumunu düzeltemedi, durmadan hıçkırmasını engelleyemedi. Bunun sonunda Charles Osborne tam 68 yıl boyunca bitmek bilmeyen hıçkırık nöbetleriyle yaşamak zorunda kaldı! Yine de normal bir yaşam sürmek için büyük bir çaba sarf etti. İşte, yaşamının 68 yılını hıçkırıklarla geçiren Charles Osborne hakkında bilmeniz gerekenler…

Charles Osborne 1893 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya geldi

Çocukluk ve gençlik dönemlerinin ardından ABD’nin Nebraska eyaletinde bir çiftlikte çalışmaya başladı. Osborne, 29 yaşına kadar son derece normal bir yaşam sürdü. Ancak 1922 yılında çiftlikte çalıştığı sırada yaşadığı bir olay, bütün yaşamını değiştirecek ve Osborne’u hem tarihin en ilginç hem de en şansız insanlarından birine dönüştürecekti…

Osborne 1922 yılında geçirdiği ufak bir kazanın ardından hıçkırmaya başladı

Büyük bir çiftlik hayvanını çengele asmak için kaldırdığı sırada dengesini kaybederek düştü ve hıçkırmaya başladı. Ancak bu hıçkırık krizi, oldukça farklıydı. Çünkü bir türlü geçmek bilmiyordu.

Bir türlü geçmek bilmeyen hıçkırık krizleri nedeniyle birçok doktora başvurdu

charles osborne

Ancak hiçbiri bu sıra dışı olaya bir çözüm bulamadı! İlaçlar, hormon tedavileri, deneysel yaklaşımlar… Tıp dünyası, bu ilginç hıçkırık vakası karşısında tamamen çaresiz kalmıştı… Bazı geleneksel yöntemler de denendi, ancak buradan da bir sonuç elde edilemedi. Bir arkadaşı, Osborne’u “korkutmak” ve hıçkırık nöbetlerine son verebilmek için arkasından bir pompalı tüfekle ateş etti! Osborne, daha sonra bu olay hakkında “beni biraz korkuttu ancak hıçkırıklarımı korkutamadı,” diyecekti…

Bir doktor Osborne’a yoğun miktarda karbonmonoksit verdiğinde hıçkırıkları kesildi. Ancak yalnızca bir süreliğine!

charles osborne

Öte yandan bu karbonmonoksit tedavisi talihsiz adamın hıçkırık sorununu belki de tamamen ortadan kaldırabilirdi. Ancak hıçkırık nöbetlerinden kurtulmak için bu zehirli ve ölümcül gazı solumak, pek de mantıklı bir çözüm olmayacaktı! Bu nedenle Charles Osborne yıllar boyunca büyük bir umutla devam ettiği tedavi arama çabalarını sonlandırdı. Zaten uzun süren ve sonunda hep hayal kırıklığıyla karşılaştığı seyahatler önemli bir ekonomik yük getiriyordu. Böylece yaşamının bundan sonraki kısmını tedavi arayarak değil, hıçkırık ile yaşamayı öğrenmeye çalışarak geçirdi.

Basın, bu sıra dışı adamın hikayesine büyük bir ilgi duydu. Böylece Charles Osborne, bütün ABD’de tanınan birisi oldu

charles osborne

Pek çok insan Osborne’a hıçkırık nöbetlerinden kurutulabilmesi için tavsiye mektupları göndermeye başladı. Kimileri parmak uçlarına masaj yapmasını, kimileri de çenesine baskı uygulamasını tavsiye ediyordu. Fakat Osborne’un bütün bu tavsiyelere verdiği tek bir yanıt vardı: “bunu denedim!”

Osborne yıllar süren hıçkırık nöbetlerinin ardından, hıçkırmayı olağan bir şey olarak benimsedi

charles osborne

Hıçkırık nöbetleri arasında nefes alıp vermesine yardımcı olacak egzersiz yöntemleri geliştirdi. Hatta sessizce hıçkırmayı bile öğrendi! Evet, belki Osborne yıllar boyunca hıçkırık nöbetlerinden kurtulamadı. Ancak normal bir yaşam sürebilmek için elinden geleni yapmaktan vazgeçmedi. Bu süre zarfında iki defa evlendi ve 8 çocuğu oldu. Yaşamının bir döneminde müzayedeci olarak bile çalıştı.

Osborne’un hıçkırık nöbetleri 1990 yılında aniden sona erdi!

Hıçkırığa bağlı beslenme sorunları Osborne’un sağlığını ciddi şekilde etkiledi. Yemek yemekte ve besinleri yutmakta zorlanıyordu! Ayrıca yıllardır bitmek bilemeyen krizler, zihinsel olarak da son derece zorlayıcı bir hal almıştı. Bu dönemde katıldığı söyleşilerde, “hıçkırıklardan kurtulabilmek için sahip olduğum her şeyi verebilirdim,” dedi! Ancak yıllar sonra, 68 yıldır bir an olsun azalmayan krizler birdenbire sona erdi! Charles Osborne bu süre zarfında tahminen 430 milyon kez hıçkırdı! Fakat ne yazık ki, Osborne’un hıçkırık olamadan geçirdiği süre fazla uzun sürmedi ve talihsiz adam 1991 yılında yaşamını kaybetti.

Charles Osborne’un yaşadığı hıçkırık krizlerine sebep olan şey yıllar boyunca araştırıldı

1980’li yıllarda ortaya atılan bir teoriye göre Osborne’un bitmek bilmeyen hıçkırıklarını sebebi, 1922 yılındaki kaza nedeniyle ortaya çıkan bir beyin hasarıydı. Buna göre Charles Osborne’un beyninde hıçkırmayı engelleyen bir alan zarar görmüş ve yok olmuştu! Ancak bugünkü bazı doktorlar, bu olayın Osborne’un diyaframına zarar veren bir kaburga yaralanması nedeniyle gerçekleştiğini düşünüyor. Bunun dışındaki yaygın bir görüş ise Osborne’un kalıcı hıçkırıklara neden olan bir felç geçirmiş olabileceğini ileri sürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu