59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda “En İyi Film Ödülü”nü, Özcan Alper’in yönettiği “Karanlık Gece” kazandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla bu yıl 59’uncusu düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu.
Sunuculuğunu Nefise Karatay ve Yekta Kopan’ın yaptığı gece, Nükhet Duru konseriyle başladı.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yaptığı konuşmada, “Yaşadığımız her gün, aldığımız kararların ne kadar doğru olduğunu gördük. Çünkü Türk sineması olmadan, sanatçılarımız olmadan Altın Portakal olamaz. O kendi değerleriyle güzeldir, kendi değerleriyle anlamlı. Onun için bir tarihtir, yaşı yarım asrı geçen bir çınardır. O özüyle bir dünya markasıdır. Ülkemizin uluslararası alandaki gurur kaynağıdır.” dedi.
“En İyi Erkek Oyuncu Ödülü” LCV (Lütfen Cevap Veriniz) filmindeki rolüyle Cem Yiğit Üzümoğlu ve Kurak Günler filmindeki rolüyle Selahattin Paşalı’ya verildi.
“En İyi Kadın Oyuncu” ödülünün sahibi ise Kar ve Ayı filmindeki rolüyle Merve Dizdar oldu.
Dizdar, sanatçılara, ödül alanlara, katılanlara teşekkür ederek, film yaptıkları için gurur duyduklarını vurguladı.
“En İyi Senaryo Ödülü”, “Karanlık Gece” filmiyle Murat Uyurkulak ve Özcan Alper’in oldu.
“Cahide Sonku Ödülü ise “Kurak Günler” filmindeki rolüyle Çiğdem Mater’e gitti.
“En İyi Yönetmen” ödülüne ise “Kurak Günler” filmiyle Emin Alper layık görüldü.
“Behlül Dal En İyi İlk Film” ödülü ise Selcen Ergun’un yönetmenliğini üstlendiği “Kar ve Ayı” filmi oldu.
Yönetmen Ergun, film yapmanın zor olduğunu, yönetmen olduğunda herkesten “Yapamazsın” lafını çok duyduğunu dile getirdi.
Festivalin kurucusu adına düzenlenen “Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü”nü ise yönetmenliğini Belmin Söylemez’in üstlendiği “Ayna Ayna” filmi kazandı.
“En İyi Film” ödülünü Özcan Alper’in yönetmenliğini üstlendiği “Karanlık Gece” aldı. 
Alper, ödülü almaktan duyduğu mutluluğu ifade etti.
“En İyi Film” ödülü, Martin Bouloca’nın “Ziyaretçi” filmine verildi. Bouloca, ülkesi adına, önemli yaşam mücadelesi verenler adına ödülünü aldığını söyledi.
“En İyi Yönetmen” ödülü “Ekmek ve Tuz” filminin yönetmeni Damian Kocur’a, “Jüri Özel Ödülü” Michal Vinik’in “Valeria Evleniyor” filmine verildi. Vinik, jüriye ve annesine teşekkür etti.
“En İyi Müzik” ödülünün sahibi “Kurak Günler” filminin müzik yönetmeni Stefan Will oldu. Will, projenin kendisi için özel olduğunu, ekiple fiziken bir araya gelmeden stüdyoda tek başına çalıştığını aktardı.
“En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünün sahibi “Kurak Günler” filmindeki rolüyle Erol Babaoğlu, “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünün sahibi ise “Ayna Ayna” filmindeki rolüyle Laçin Ceylan oldu. 
Ceylan, mutlu olduğunu, filmde güzel kadın hikayelerinin bir araya getirildiğini belirterek, kendi başlarına çalışarak başarı ortaya koyan kadınların haklarının yenilmemesi gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu