11 Yaşındaki Erkek Çocuğunu Ağaca Bağlayarak İstismar Etti

Kovid-19 nedeniyle araştırmalar devam ederken, aşı uygulamaları da başladı. Sinovak adındaki koronavirüs aşısı da uygulanmaya başlayan aşılar arasında. Türkiye’de de denenmeye başlanan bu aşı, başarı elde ederse 5 milyon doz daha temin edilecek.

Rusya’nın Sputnik-V’ aşısının ardından sonuca en yakın noktada olan diğer aşı adayı ise Çin’in Sinovak’ı… Çoğu ülkede test edilen aşıda şimdiye kadar bir problem tespit edilmedi.

Türkiye’de de uygulanan Sinovak aşısının ilk sonuçları kasım ayının sonunda elde edilecek. Başarılı sonuç elde edildiği takdirde 5 milyon doz getirilecek. Sonra ocak ayı itibarıyla aşılamaya geçilecek. İki doz olarak vurulacak olan aşı, ilk aşamada 2,5 milyon kişiye vurulacak. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından kimlere aşı yapılacağı belirlenecek. İlerleyen aylarda da beşer milyon doz siparişi verilmesi planlanıyor. Böylece ilerleyen zamanla aşı olan kişi sayısı yükselecek.

Bu aşının, 65 yaş üstüne nasıl bir etkisi olduğu bilinmediği için, 65 yaş üstü kişiler aşı kapsamı dışında tutulacak. Aşı, sağlık çalışanlarına öncelikli şekilde uygulanacak. Ardından kalabalıkta çalışanlara, sonra da 65 yaş altındaki riskli gruplara vurulacak.

%98 BAĞIŞIKLIK KAZANDIRDI

Sinovak, Brezilya’da 9 binden fazla kişiye uygulandı ve yüzde 98 oranında bağışıklık oluştuğu tespit edildi. Bağışıklık süresinin ne kadar süre etkili olacağı henüz bilinmiyor ancak şimdiye kadar bir yan etki görülmedi. 

Ayrıca bir aşının geliştirilmesinin tamamlanması için 10 seneden fazla zamana ihtiyaç duyulduğunu savunan uzmanlar, Kovid-19 için sıkı bir takvim uygulandığını ve bu zaman zarfının bir yıla kadar sıkıştırıldığını aktardı. Bu nedenle aşının sonuçlarına ilişkin endişe duydukları belirtiliyor. Ayrıca pandeminin bitmesi için tüm dünya nüfusunun yarısının aşılanması ve böylelikle bağışıklık oluşmasının gerektiği aktarıldı. Bu aşılanma için ise en az 2 yıla ihtiyaç olduğu belirtildi.

İLİşKİLİ HABERLER İlk Kovid-19 Aşıları Kusurlu Olabilir

İlk Kovid-19 Aşıları Kusurlu Olabilir

Hava Kirliliği Kovid-19 Ölümlerini Etkiliyor

Hava Kirliliği Kovid-19 Ölümlerini Etkiliyor

Dünya Genelinde Kovid-19 Vaka Sayısı 45 Milyonu Geçti

Dünya Genelinde Kovid-19 Vaka Sayısı 45 Milyonu Geçti

Kovid-19 Felç Ediyor

Kovid-19 Felç Ediyor

İLİşKİLİ GALERİLER Grip Soğuk Algınlığını Geçirmenin 6 Yolu!

Grip Soğuk Algınlığını Geçirmenin 6 Yolu!

Coronavirüsü Gripten Ayıran Farklar

Coronavirüsü Gripten Ayıran Farklar

Türkiye'de Koronavirüs Son Durum

Türkiye’de Koronavirüs Son Durum

Kolombiya'da Kovid-19'dan Korunmak İçin Kask Üretildi

Kolombiya’da Kovid-19’dan Korunmak İçin Kask Üretildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu