10 soruda vergi affı detayları! Kimleri kapsayacak?

Erzurum Güncel- İktidar devlete olan borçlarda yapılandırma imkanı sağlayan bir düzenlemeyi hayata geçirecek. Peki hangi borçları ve kimleri kapsayacak? Sosyal güvenlik uzmanı Emin Yılmaz, yeni gelecek teklifi 10 maddede anlattı.

Hükümet devlete olan borçlarda yapılandırma imkanı sağlayan yeni bir düzenleme getiriyor. Düzenleme ile idari para cezalarından kaynaklanan cezalar silinecek. Vergi borçları ise 24 aylık taksitler halinde ödenebilecek. Erken ödeyene ise yüzde 10’luk bir avantaj sağlanacak. Peki yapılandırma teklifinin içeriğinde başka neler var, bu düzenlemeden kimler faydalanabilecek? Düzenleme EYT’lileri etkileyecek mi? Sosyal Güvenlik uzmanı Emin Yılmaz, yeni gelecek teklifin avantajlarını anlattı.

1) Borçlar af mı edilecek yoksa düzenlenecek mi?

Vergiyle ilgi herhangi bir af veya iptal durumu yoktur. Gecikme faizleriyle ilgili bir yeniden yapılandırma söz konusu olacak.

2) Hangi kurumlara yönelik borçları kapsıyor?

Vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, sosyal güvenlik kurumu, büyükşehir belediyeleri ve belediyeler ile il özel idareleri yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıklarına ödenmesi gereken kamu alacakları yeniden yapılandırılacak. Sigorta primleri, vergi dairelerinin alacakları ile ilgili yapılandırma, cari hesap düzeltmesi, stok affı, matrah artırımı gibi mali tabloları da içeriyor.

3) Ne kadar borç silinecek?

Yurt içi üretici fiyat endeksi üzerinden yüzde 90’ı gecikme faizlerinin silinecek. Arada kalan yüzde 10’luk kısımda da peşin ödeme durumunda bir kolaylık yapılması planlanıyor.

4) Kaç taksit olacak?

6, 9, 12,18 ve 24 taksite kadar yapılandırma olacak.

5) Taksit aralıkları nasıl olacak?

İki ayda bir ödenecek.

6) Mahkemelik ya da ihtilaflı dosya borçları ne olacak?

Mahkemelik veya ihtilaflı olan borçlarla, prim ve vergi dosyaları mahkemelik olduysa bunlar da uzlaşma ve rakamsal boyutta yine af kapsamına alınacak.

7) Trafik cezaları ile ilgili ne tür kolaylıklar sağlanacak?

Alkollü, uyuşturucu, ölümlü veya yaralamalı kaza ve drift atmaktan kaynaklı suçlar haricindeki cezalar af olacak. 2,5 milyon kişinin cezası af edilecek. 10 bine yakın kişinin de ehliyeti geri iade edilecek.

Ayrıca motorlu taşıt vergisi, nüfus cezaları, askerlik cezaları, otoyol ve köprü geçiş cezaları, gümrük cezaları, adli para cezaları da bu kapsam içerisinde.

8) Başvuru nasıl yapılacak?

İlgili kuruma ya da E-devlet üzerinden başvuru yapılabilecek.

9) Af yasası EYT’lilere yarayacak mı?

EYT’lileri de etkileyen bir durum var. Eğer borçlar silinirse otomatik olarak Bağ-kurluların da emekli olma ihtimali olabilir.

10) Yasanın faydası nedir?

-Borçları ödeme ve öteleme kolaylığı sağlayacak.  

-Bankalardaki hesaplara kamu alacaklarından dolayı sürekli gölge hesap konuluyordu. Yapılandırmaya girince buradaki gölge de kalkacak.

-Eğer borcunuz varsa sigorta teşviklerinden faydalanamıyordunuz. SGK ile ilgili yapılandırma sonrasında bu teşviklerden faydalanılabilecek.

-19-29 yaş arasında olan ve ilk defa işletme açan genç girişimciler, 2’inci gelir vergi dilimi olan 150 bin liraya kadar olan kısmı 3 yıla kadar ödenmeme ihtimali olacak.

 

Video Player

Hepsi af torbasına girecek: Vergi, prim, ehliyet…

Hükümet, hem enflasyonla mücadelede hem de vatandaşın refah düzeyinin artmasına yönelik adımlar atmaya devam ediyor. Ankara kulislerine göre pek çok alanda af ve yapılandırmaları içeren bir torba yasasının Meclis’e gelmesi gündemde…

TGRT Haber

Kaynak: GazeteGüncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu